2018 Yılı 1.Dönem Amatör Telsizcilik Sınavı

2018 yılı 1.dönem amatör telsizcilik sınavı başvuruları Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından açılmıştır.

2018 Yılı Amatör Telsizcilik Sınavının birincisi 11 Şubat 2018 Pazar günü Saat 14:00’da yapılacaktır. Amatör Telsizcilik Sınav başvuru ve sınav giriş ücreti ödemeleri 26 Ocak 2018 günü mesai bitiminde sona erecektir.  Başvurusu kabul edilen adayların sınav giriş belgeleri sınav tarihinde salon girişlerinde verilecektir.

Sınav Başvuru Koşulları

Sınavda Çıkacak Sorular (Soru bankası)

Please follow and like us:
0

Yorumu formunu geç

  • cengiz uslu on 19/12/2017 at 15:16
  • Cevapla

  merhabalar.
  ben kuşadasından cengiz
  emekli öğretmenim.
  uzun süredir amatör olarak elektronikle ilgileniyorum.
  sınavlara hazırlanırken öte yandan da istasyonumu kurmaya çalışıyorum
  şimdilik wouxsun dual band el cihazı edindim
  bir de 4 bandlı gamond afs 645 cihazım var.
  niyetim sınavdan sonrada bir hf cihaz edinmek.
  web sitenizde yayınladığınız sınav çalışma soruları 2011 yılına ait. Bu sorular halen güncel mi?
  yanıtlarınız için teşekkür ederim.
  73

  1. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü her sınavda bu soru bankasından sorular seçerek soruyor. Soru bankası değişmediğinden sorular da değişmiyor. Yani soru bankası günceldir.

   Ben de Kuşadası’nda ikamet ediyorum. Kuşadası’ında 6-7 arkadaş(ta4aws, ta3afg, ta4ajk, ta4ook, ta4ack, ta1irt) amatörlüğü geliştirmeye uğraşıyoruz. Sizi de aramızda görmek bizleri mutlu edecektir. Orman İşletme Şefliğinde görev yapıyorum. Hafta içi mesai saatlerinde uğrayabilirseniz hem sınav ile ilgili hem amatör telsizcilik faaliyetlerinizle ilgili yardımcı olmak bilgi alışverişinde bulunmak isterim.

   İyi günler.

    • cengiz uslu on 21/12/2017 at 15:23
    • Cevapla

    yanıtınız için teşekkür ederim. bende goğucaktayım. yakında görüşmek dileği ile iyi günler dilerim

   • Cem fikret koca on 17/04/2018 at 22:28
   • Cevapla

   Merhaba aydın merkezde oturuyorum kegm ne nasil basvuru yapabilirim telsizcilik konusunda kendimi gelistirmek istiyorum yardımci olurmusunuz lutfen

  • Ege Feyzioglu on 26/12/2017 at 14:22
  • Cevapla

  Merhabalar,
  Sınav salonları nerelerde acaba biliyor musunuz?
  İstanbul Avrupa için başvuru yaptım, sınava nerede gireceğim?

  1. Sınava 10-15 gün kala KEGM sitesinden (link aşağıda) Sınav Giriş Belgesi Soruglama bölümünden kimlik numaranızı yazarak sınav giriş belgenizin bir örneğini görebileceksiniz. (Belge örneği çünkü siteden alınan belge ile değil sınava gireceğiniz yerin kapısında sınavdan önce aday sınav giriş belgesi dağıtımı yapılıyor. Oradan giriş belgesinin aslını alarak sınava gireceksiniz.) Bu sınav giriş belgesi örneğinde sınava hangi okul/kamu binası, hangi salon, hangi sırada sınava gireeceğiniz yazıyor.

   Amatör Telsizcilik Sınav Giriş Belgesi Sorgulama : http://www.kegm.gov.tr/OnlineIslemler/default.aspx?control=amatorOnBavrusuSorgulaTelsiz

  • Murat19 on 03/01/2018 at 05:45
  • Cevapla

  Merhabalar
  Başvurumu yaptım ve bilgi almak istiyorum, Sınav bittikten sonra ne zaman sonuçlar açıklanıyor ve belgeye müracat ettiğimiz zaman ne kadar bir sürede adrese teslim ediliyor.
  Teşekkürler, 73.

  1. Sonuçlar sınav günü akşamı saat 23:00’da KEGM sitesinden açıklanır. Kimlik numaranızı girerek sınav sonucunu öğrenebilirsiniz. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra ertesi gün belge almayı hakedenler adına Vakıfbankta belge ücreti için borç kaydedilir. Kimlik numaranızı vererek sınav harcı yatırdığınız şekilde belge ücretini yatırıp dekontunuzu alacaksınız.
   Dekont ile birlikte
   – Yazılı dilekçe (Örnek dilekçe linki aşağıdadır)
   -TC Kimlik No Beyanı (Örnek dilekçede yeri var)
   -İrtibat Numarası ve Adres Beyanı (Örnek dilekçede yeri var)
   -Son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet vesikalık
   – Varsa eski belgeniz (B veya C sınıfından A sınıfına geçenler için)
   KEGM Telsiz İşletme Müdürlüğüne posta veya kargo ile göndereceksiniz.

   Evraklarınız KEGM’ye ulaştıktan takribi 25-30 gün sonra belgeniz örnek dilekçede beyan ettiğiniz adresinize posta ile ulaşmış olacaktır.

   Başarılar dilerim.

   Amatör Telsizcilik Sınav Sonucu Sorgulama : http://www.kegm.gov.tr/OnlineIslemler/dEfault.aspx?control=amatorTelsizSinavSonucuSorgula

   Örnek Dilekçe : http://www.kegm.gov.tr/userfiles/file/AmatorTelsiz/AmatorTelsizBelgesiKazananBasvuruYazisi.pdf

   Evrakların Gönderileceği KEGM Posta Adresi:
   Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Telsiz İşletme Müdürlüğü Beşyol Mah. İnönü Cad. Shell Benzinlik Karşısı 34295 Sefaköy/İSTANBUL

 1. Parayı ilk önce mi yaptırıyoruz.
  Bir de hangi bankaya ne deyipte yatırıyoruz. Bilgi verir deniz sevinirim

  • Kazım on 02/02/2018 at 13:50
  • Cevapla

  @ta4aws Sınav giriş belgesi’ni son güne kadar çıkartabiliyormuyuz 2 şubat ve hala sistemde sorgulama yaptığımda adres bilgisi yazmıyor

  1. Son güne kadar çıkartabilirsiniz. Sınav giriş belgesini kafanıza takmayın. Sınava gireceğiniz okulun kapısında size sınav giriş belgenizi verecekler zaten. Gireceğiniz okulu öğrenmeniz yeterlidir.

 2. birdahaki sinav zamanını bilen varmidir acaba

  1. Normalde 1.sınav mart-nisan, 2.sınav eylül-ekim aylarında yapılırdı. Bu yıl ilk sınav şubatta yapıldı. 2.sınav muhtemelen yine eylül-ekim aylarında yapılacaktır. 2.sınav duyurusu temmuz sonu-ağustos başı gibi yapılır. Birçok amatöre telsizcilik grubunda(facebook), KEGM sitesinde ve amatör telsizcilik sitelerinde duyuru yapılacaktır.

  • Oguz HAN on 14/05/2018 at 15:22
  • Cevapla

  Merhaba, A,B ve C sınıfları neyi ifade ediyor. Hangisine başvurmak lazım. Ben amatör olarak haberleşme için kullanmak istiyorum. Teşekkürler.

  1. Her sınıfın izin verilen çalışma frekansı ve çıkış gücü farklıdır. Amatör frekansların tamamında çalışmak istiyorsanız (HF-VHF-UHF) A sınıfı belge almanız gerekir. B ve C sınıflarının çalışma alanları kısıtlıdır.

   TRAC.org.tr’de konu ile ilgili şöyle denilmektedir.

   – A sınıfı belgesi: Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinin ekinde yer alan EK-4 Amatör Telsiz istasyonları’nın Tablo-1’inde belirtilen tüm frekans bantlarında, belirlenen güç sınırlarında, izin verilen emisyonları kullanabilme olanağı sağlar,

   – B sınıfı belgesi: Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinin ekinde yer alan EK-4 Amatör Telsiz istasyonları’nın Tablo-1’inde B sınıfı için belirtilen frekans bantların, belirlenen güç sınırlarında, izin verilen emisyonları kullanabilme olanağı sağlar.

   – C sınıfı belgesi: Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinin ekinde yer alan EK-4 Amatör Telsiz İstasyonları’nın Tablo-1’inde B sınıfı için belirlenen Spektrumun bir bölümüne düşük güç seviyelerinde kısıtlı erişimi sağlar Sınavda A ve B sınıfı için oluşturulan sorulardan en az 75 puan alanlar A sınıfı, 60-74 arası puan alanlar B sınıfı; C sınıfı için oluşturulan sorulardan en az 60 puan alan adaylar C sınıfı amatör telsizcilik belgesi almaya hak kazanırlar.

   Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği : http://www.trac.org.tr/belgeler/ozeltelsizsistemleriyonetmeligi.pdf

  • Eyüp on 19/08/2018 at 00:51
  • Cevapla

  Merhaba ben Eyüp Manisa/Akhisar dan amatör telsizciler olarak yeni başlayacağım uzun zamandır sınava girmeye niyet ediyorum ama zaman olmuyor.
  Konuyu dağıtmadan yeni sınav tarihi më zaman birde Akhisar tarafında amatör telsizcilik ile uğraşan varmı
  Simdiden tesekkürler

  1. Yeni sınav tarihi Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Telsiz İşletme Müdürlüğü tarafından açıklanacak. Biz de buradan duyuracağız. Manisa da TRAC ve Manisa MAT faaliyet göstermektedir.

   https://www.facebook.com/people/Mat-Manisa/100014169396728

  • Serkan on 30/12/2018 at 12:56
  • Cevapla

  Merhaba,

  2018 .2 dönem sınavında A sınıfı belge almaya hak kazandım. Tüm gerekli işlemleri tamamlayarak dilekçemi Kıyı Emniyete gönderdim. Ancak belgem halen bana ulaşmadı. ( normalde 25-40 günde gönderilmesine rağmen)
  2018-2 dönem belgeleri yollanmaya başlandı mı yoksa benim dilekçede herhangi bir Problem mi oldu anlayamadım. Kimden yada nereden bilgi alacağım hakkında yardımcı olmanızı rica ederim

  1. Telsiz İşletme Müdürlüğü 0212 580 98 98 numaralı telefondan Nuri BODUR bey ile görüşünüz.

 3. takip edilmesi gereken bir site!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: