Azimuthal Map Nedir?

Azimuthal Map

Telsiz ile iletişim kurduğumuz sırada antenlerimizin bakacağı yönleri belirlerken veya iletişimde oluduğumuz amatörün yönünü tespit edeceğimizde 2 boyutlu dünya haritasına güvenmemiz pek doğru olmaz. Malum dünya 2 boyutlu değil 3 boyutlu ve yuvarlaktır.

Örnek ile açıklamak gerekirse Amerika Birleşik Devletlerinin NewYork şehrindeki bir amatörün konumunun ülkemize göre 2 boyutlu dünya haritasını referans alır isek 270 derece (Batı) olduğunu görürüz.[Resim1] Fakat dünyanın yuvarlak oluşu sebebiyle Amerika Birleşik Devletlerinin NewYork şehrinin ülkemize göre konumu 310 derecededir(Kuzey Batı). Bu yanılgıya düşer de yagi antenlerimizi 270 dereceye çevirirsek ABD yerine Güney Amerika ülkelerini hedeflemiş oluruz. Bu sebeple 2 boyutlu harita yerine Azimuthal harita kullanırız.

Büyük Hali İçin Tıklayın

Resim 1

Büyük Hali İçin Tıklayın

Resim 2

 

Kendi istasyonunuz için Azimuthal Harita edinmek isterseniz öncelikle istasyon konumuzunuzu belirlemek için http://qthlocator.free.fr/index.php adresine girerek harita üzerinden istasyonunuzun bulunduğu konumu işaretleyerek Locator kodunu (Örnek: KM37pu gibi) almanız gerekmektedir. Daha sonra https://ns6t.net/azimuth/azimuth.html adresine giderek Locator kodunuzu yazın. Çıktı almak istediğiniz kağıt boyunu seçin ve Create Map butonuna tıklayın. Azimuthal haritanız PDF olarak size gösterilecektir. Kaydedip daha sonra kullanabilirsiniz.

 

TA4AWS 73

%d blogcu bunu beğendi: