Callbook Nedir?

Callbook Radyo Amatörlerinin iletişim bilgilerinin bulunduğu yerel veya global bir nevi fihristtir. Türkiye (TA) için tacallbook.org sitesi bu hizmeti sağlamaktadır. Tacallbook.org sitesinde çağrı işareti sorgulamanın yanı sıra vefat etmiş radyo amatörlerinin(Silent Key) bilgilerine de ulaşabilirsiniz. Tacallbook.org sitesine kayıtlar radyo amatörlerinin kendi başvuruları ile yapılmaktadır. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile bir bağı bulunmamakla birlikte kayıt işleminden sonra çağrı işaretinin gerçekten size ait olup olmadığı doğrulatılmaktadır. Böylelikle yasadışı durumların önüne geçilmektedir.

Bu yapının global olarak en yaygın şekilde kullanılanı ise QRZ.com‘dur.

Callbook sistemleri sizin dünyaya açılan yüzünüzdür. Örneğin kısa dalgada görüşme yaptığınız anda sizin hakkınızda bilgi almak isteyen radyo amatörleri qrz.com’dan çağrı işaretinizi sorgular ve sizin hazırlamış olduğunuz tanıtım sayfanıza ulaşır. Bu tanıtım sayfanızda istasyonunuzun, cihazlarınızın, antenlerinizin, aktivitelerinizin, projelerinizin yanı sıra yaşadığınız şehrin ve ülkemizin tanıtımını yapabilirsiniz. Önemsiz gibi görünse de ülkemizde amatör radyoculuk faaliyetlerinin durumunun ve aktivitelerin dünya amatörlerince görülmesi ve bilinirliğinin artırılması açısından oldukça önemlidir.

QRZ.com sitesi callbook hizmeti yanında log yayınlama hizmeti de sunmaktadır. Bilgisayarınıza kaydettiğiniz logları QRZ.com sitesine yükleyerek QSO onayı yapabilir QRZ.com sitesi tarafından verilen ödül ve sertifikaları(award) alabilirsiniz.

Yukarda belirttiğimiz sebepler dolayısıyla tacallbook.org ve qrz.com kayıtlarınızı yapmanızı tavsiye ederiz.

TA4AWS 73

%d blogcu bunu beğendi: